HL- Ranch

Farma

panorama pastviny
Trocha historie

Do obce  Vodná se naše rodina přistěhovala z Pelhřimova v roce 1997. kdy jsme zde původně zakoupili jedno venkovské stavení, které jsme následně zrekonstruovali včetně stájí pro koně a postupem času postavili další novou stáj s využitím pro koně či dobytek. Poté následovala stavba obloukového skladu a v roce 2007 byla zahájena stavba zimoviště masného skotu pro ustájení dobytka v zimních měsících za účelem načasovaného porodu telat právě v tomto období, kdy v naší zeměpisné poloze a v našich klimatických podmínkách - 550 m.n.m. - je obtížné plemenný čistokrevný dobytek v zimě chovat venku na pastvě a očekávat dobrou reprodukci stáda.
Ale od začátku. Chovem koní jsme se začali zabývat v roce 1999 nákupem koní plemene Shagya-arab, které jsme po pár rychlokurzech ježdění používali výhradně pro rekreační ježdění.Časem, z důvodu úzkého zaměření profilu naší farmy , jsme původní stádečko našich Shagya-arabů rozprodali a přestože k dnešnímu dni žádného z těchto koní nemáme, dodnes s nimi žijeme v hezkých vzpomínkách a jakož i se spoustou obětavých a dobrých lidí, které jsme díky nim a okolo nich poznali.
Další zlomový moment nastal v roce 2006, kdy jsme po nějakém nákupu a i pronájmu zemědělské půdy v okolí zakoupili první čtyři čistokrevné jalovice francouzského masného plemene Limousin, které je vyhlášeno nenáročným chovem,snadnějšímí porody, plemenem úzce specializovaným na produkci toho nejkvalitnějšího hovězího masa s tím,že v zemi původu Francii, kde jsme mj. zakoupil šest plemenných jalovic a letos plemenného býka pro vysokou kvalitu našeho chovu- je to druhé nejpočetnější plemeno vůbec a jeho počty se pohybují okolo čísla 1 mil. ks - pro srovnání v ČR je to řádově cca 1 tisíc registrovaných ks. Ať tak či tak jedná se o celosvětově chované plemeno doslova na všech obývaných kontinentech včetně tichomořských ostrovů.
S chovem našeho dobytka jsme zaznamenali skoro na začátku i jeden velký úspěch, když v naší stáji se narodil býk jménem Pavlínek Vodenský (ZLI 601)- který je se svými 92 body ze 100 možných nejlépe hodnoceným plemenným býkem v rámci České republiky vůbec!
Vedle chovu dobytka už je jen kousek k chovu koní amerických kovbojů ale i indiánů – krásných amerických koní plemen Paint Horse a Quarter Horse.
První dva- černý overo hřebeček a krásně barevná tobiano kobylka - k nám přes „atlantickou velkou louži“ přiletěli v létě 2006 ve svých čtyřech (!) měsících a jeli jsme si pro ně na letiště do Amsterdamu,NL. Oba dva byli Paint Horse z High Eagle Ranch v Coloradu a oba dva se dnes trénují na své první velké závody a vedle nich máme ještě další tři koně z USA a dvě již u nás narozená hříbata.

Nechyba HL Ranch - koně
Chov právě těchto plemen koní a můj kladný vztah k dobytku ovlivnil mou další cestu. Seznámil jsem se se světem, který spojuje chov koní a dobytka navzájem – svět westernových soutěží americké asociace reined cow horse ( NRCHA). V městě Reno stát Nevada jsem se v roce 2009 byl podívat na jednu z jejich nejprestižnějších soutěží- dá se říci neoficiálního mistroství mladých koní v USA tzv. Snaffle Bit Futurity, pořádaných každoročně na přelomu měsíců září/říjen - a o své další cestě jsem již nepochyboval.Hned následně v roce 2010 jsem se po krátké přípravě u trenérů p.Bárty a pí Baron účastnil prvních závodů v rámci ERCHA (evropská pobočka NRCHA) v Itálii.U těchto dvou trenérů se v rámci mých časových možností připravuji stále a trénují nám také naše koně. V roce 2011 pokračuji v nastoupené cestě i se svým nejmladším synem, a jak doufám, časem se přidáme všichni.

Výhled do budoucna.

Vedle každodenního životního chodu,nákupu čtyř jalovic aberdeen angus za účelem založení užitkového stáda z něhož budeme telata používat mj. i pro trénink koní pro herd work i working cow horse, žijeme v současné době právě v této souvislosti s myšlenkou postavit za účelem tréniku soutěží reined cow horse zde u nás multifunkční tréninkovou halu.Když říkáme multifunkční, tak myslíme multifunkční tzn. i s patřičným zázemím - vlastní jízdárna,stáj pro dobytek,boxy pro koně,sedlárna,klubovna...
Fotky ze stavby budem průběžně umisťovat na stránky, protože patřičná povolení již máme,výběr dodavatele také máme a zbývá už jen – zřejmě letos na podzim začít. Takže uvidíme. A když nás navšívíte, tak uvidíte i vy… Ale to nemusíte čekat až doděláme tu halu, ozvěte se a navštivte nás. Třeba si od nás koupíte nějaké to tele nebo hříbě a nakonec budeme všichni dohromady rádi, že jsme se poznali.
Tak naviděnou u nás.


Pavel Nechyba, majitel ranče.


TOPlist